Obrady w ramach pierwszego posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP pod małopolskim przewodnictwem odbędą się w dniach 26-27 lutego br. w Krakowie. W programie obrad znalazły się m.in. panele dyskusyjne, prezentacje oraz przyjęcie stanowisk w sprawach istotnych dla samorządów wojewódzkich.

W pierwszym dniu wydarzenia rozmowy toczyć się będą wokół kilku tematów. Obrady otworzy panel dotyczący Programu Czyste Powietrze. Następnie zaprezentowany zostanie temat „Europejski Kongres Rozwoju i Odnowy Wsi”. Kolejna ważna dyskusja w programie obrad będzie dotyczyła wykluczenia komunikacyjnego i propozycji zmian w ustawie o Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Wśród tematów zaplanowanych na ten dzień znalazły się także: rola regionów w wykorzystaniu środków w ramach Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz wykorzystanie środków europejskich w ramach programów krajowych i regionalnych zgodnie z zasadą n+3/n+2 – lata 2025/2026 – prognoza certyfikacji, ryzyka, mechanizmy intensyfikacji prac. Program dnia zamknie prezentacja działalności Regionalnych Funduszy Rozwoju.

W drugim dniu obrad zaplanowano przyjęcie stanowisk Konwentu Marszałków Województw RP. Następnie uczestnicy omówią temat propozycji instrumentu wsparcia dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez powódź oraz działań na rzecz przywrócenia stabilności ruchu turystycznego na terenach zmagających się ze skutkami zeszłorocznej powodzi. Obrady zwieńczy panel poświęcony uzupełnieniu w ustawie o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji podstawy prawnej dla sektora kultury do tworzenia kwalifikacji sektorowych.

Konwent Marszałków Województw RP pozostaje, od momentu powstania, ważnym podmiotem życia publicznego w naszym kraju. Dlatego też wierzę, że pół roku przewodnictwa Małopolski będzie czasem owocnych i inspirujących dyskusji. Spotkania w gronie członków Konwentu Marszałków to okazja, by podjąć debatę na temat nowych wyzwań stojących przed samorządami województw w perspektywie najbliższych dekad - mówi Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Przewodnictwo Małopolski w Konwencie Marszałków zbiega się z prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej. Rok 2025 to także czas obchodów Jubileuszu Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego. Bez wątpienia te dwa wydarzenia znajdą odzwierciedlenie w czasie obrad Konwentu w Małopolsce - dodaje Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Małopolska objęła sześciomiesięczne przewodnictwo w Konwencie Marszałków Województw RP 1 stycznia 2025 roku. Przekazanie symbolu przewodnictwa, laski marszałkowskiej, miało miejsce w listopadzie 2024 r. podczas obrad Konwentu w województwie zachodniopomorskim.

To czwarte już przewodnictwo regionu w KMW RP. Wcześniej Małopolska była gospodarzem spotkań Konwentu: w 2000 roku, 2008 roku i w 2017 roku.

Konwent Marszałków Województw RP zawiązany został równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Od 1999 roku takim forum jest Konwent Marszałków Województw RP, w skład którego wchodzą marszałkowie wszystkich województw RP.

Konwent jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.

Posiedzenia konwentu odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.

Ramowy Program Konwent Marszałków Województw RP (.pdf)